Tvzt-3010-03up Led ❲Premium Quality❳
| Parameter | Typical Value | | :--- | :--- | | | 3.0mm (L) x 1.0mm (W) x 1.2mm (H) | | Forward Voltage (Vf) | 3.0V – 3.4V per LED (Standard) or 6V | | Forward Current (If) | 150mA – 300mA (depending on TV brightness) | | Power per LED | 0.5W – 1W | | Color Temperature | 6500K – 8500K (Cool White) | | Luminous Flux | 80 – 120 lumens per LED | | Beam Angle | 120° – 140° | | Lifespan (L70) | 30,000 – 50,000 hours | | Substrate | Aluminum-core PCB (MCPCB) for heat dissipation | For technicians, stocking these SMD LEDs or complete